ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 8715254
*
nr 871 5254
Pigtittare
Sekelskifte, höjd: 69
Utrop:
300 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 januari 2014
kl 19:47:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/1 12:26:37
1
150 kr
27/1 17:02:32
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Pigtittare
nr 871 5254
Pigtittare
Sekelskifte, höjd: 69
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/1 12:26:37 | 1 | 150 kr |
27/1 17:02:32 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.